Kelly Hayes & Mariame Kaba — Let This Radicalize You

Kelly Hayes & Mariame Kaba
296 s. Haymarket Books 2023 (2023)


Vi ska inte sticka under stol med att läget i världen på många håll i världen är besvärligt, tidigare demokratiska stater rör sig åt auktoritärt håll (även Sverige) och behovet av organiserat motstånd ökar för var dag. För den sakens skulle är det inte självklart vad eller hur man ska göra, eller vad man ska tänka på för att få en livaktig rörelse mot något annat. Let This Radicalize You av aktivisterna och författarna Kelly Hayes och Mariame Kaba är, enligt dem själva, boken de önskar att de hade haft tillgång till när de började engagera sig. I stället gav de sig på att skriva ner sina och andras lärdomar och insikter.
     Titeln är en referens till en tweet Kaba skrev: ”Let this radicalize you rather than lead you to despair.” Det är en bra grundbult, för med tanke på vad som händer i allt snabbare takt nu (boken är skriven 2023, tänk vad mycket som hänt bara under de senaste typ 9 månaderna) är det inte en lösning att förtvivla. Nazister på gator och i parlament, nonchalant klimatpolitik, allt större ojämlikhet. Allt detta kräver vårt aktiva motstånd, att vi som vill något annat och tror att en annan värld är möjlig också agerar för att göra den möjlig. Att vi radikaliseras.
     Hayes och Kaba har framför allt engagerat sig i abolitionism och det fängelseindustriella komplexet i vilket allt fler fängslas på allt lösare grunder och sedan lämnas vind för våg när eller om de släpps ut. Under pandemin befann de sig i skärningspunkten mellan restriktioner och smittorisker å ena sidan och det hänsynslösa polisvåld som mynnade ut i Black Lives Matter-rörelsen. Att medvetet arbeta inte bara med organisering utan också att skydda varandra blev fullständigt nödvändigt. Även om Let This Radicalize You främst tar sin utgångspunkt i detta rymmer den fantastiskt mycket generell visdom kring både praktik under och filosofin bakom organisering. Samtidigt som den, sorgligt nog, ger många exempel på hur långt mäktigare krafter, inte sällan utan stort våldskapital, gör vad de kan för att behålla status quo.
     Let This Radicalize You är däremot inte en handbok. Den typen av konkretion menar de finns på annat håll. Utöver Hayes och Kaba får vi i stället möta många andra som på olika sätt blivit aktivister och berättar om vad de upplevt och lärt sig i olika steg av organiseringen. Det är både imponerande och ödmjukande hur alla dessa vanliga människor hittat en gemenskap som låtit dem ta sig an Goliat och inte sällan vunnit segrar. Och här finns kanske den främsta punkten att ta med sig från läsningen: aktivism och organisering handlar inte om individer. Det måste handla om sakfrågan och att bygga strukturer inom organisationen (oavsett om den är formell eller ej) som tillåter alla som deltar att må någorlunda bra under tiden. Vi kan inte göra det ensamma och ska heller inte behöva det.
     Med Let This Radicalize You sällar sig Hayes & Kaba till en numer ganska diger lista av hoppfull litteratur om att organisera sig på ett sätt som medvetet arbetar för långsiktigt och hållbart förändringsarbete på samhällelig skala.

Kommentarer

Frågor, tillägg eller invändningar? Lämna en kommentar!