Det här inlägget är äldre än 5 år och oredigerat. Åsikterna som uttrycks kan ha ändrats.
Originaltitel: Picassos äventyr
Regissör: Tage Danielsson
Manus: Hans Alfredson och Tage Danielsson
Språk: Svenska, tyska, spanska, latin, italienska, franska, finska, engelska och ryska
Land: Sverige
År: 1978
Längd: 109 minuter
Picassos äventyr är Hasseåtages tusen kärleksfulla lögner om konstnären Pablo Picassos liv.
Pablo Picasso (Gösta Ekman) visar redan i unga år sin konstnärlighet när han skulpterar i potatismos. Hans pappa Don José (Hans Alfredson) tar med den unga talangen till konstnärsakademien i Madrid där han lär sig måla på riktigt. Men livet för en konstnär i Spanien är inte roligt så Picasso ger sig av till Paris där konstlivet lever och frodas. I sin resa genom första halvan av 1900-talet får han uppleva två världskrig och möta många färgstarka personligheter.
Det är lite knepigt med biografiska filmer. Det är inte alltid personen vars liv ska berättas om är så intressanta. Då krävs det viss… Uppfinningsrikedom. Och uppfinningsrikedomen sprudlar verkligen i Picassos äventyr, precis som i alla andra verk av Hasseåtage. Det är en kompakt (i betydelsen: få transportsträckor och händelselösa delar), rolig och känslofylld film som aldrig blir tråkig.
Dialogen är intressant eftersom den egentligen bara består av nonsensfraser och påhittade ord på en rad olika språk. Den största delen av kommunikationen ger genom kroppsspråk vilket för tankarna tillbaka till stumfilmerna även om Picassos äventyr fortfarande är långt därifrån. Stilen kräver mycket av skådespelarna, men vad gör det när man har Sveriges skådespelarelit i rollerna? Gösta Ekman, Hans Alfredson, Margareta Krook, Lena Olin, Per Oscarsson, Birgitta Andersson, Lena Nyman är bara några namn ur den svenska ensemblen, samt att Englands och Norges är med på ett par hörn. Bra insatser i en svårspelad film.
Picassos äventyr är överlag en väldigt bra film. Vissa saker är inte perfekta men stora delar är det. En av de bästa svenska filmerna någonsin.

Frågor, tillägg eller invändningar? Lämna en kommentar!