Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 22 april 2009

    Jurister på Konstfack

    I dagarna berättades det om att Konstfack anlitat en jurist för att se över den konst eleverna skapar. Främsta orsaken var förmodligen de ”skandaler” som inträffade i vintras (och som jag skrev om i den fria konsten) och på Newsmill skanderas det – rätt tramsigt – i en artikel av Mathias Sundin att ”Vi på Facebook vann mot Konstfack”. Återigen blandas konst och juridik (eller om man så vill: moral) ihop och ställs i motsatsposition. Jag förstår inte var denna felaktiga bild av situationen kommer ifrån, men om 4000 på Facebook tycker så måste det nog vara sant. Eller?

    Problemet med hela diskussionen är just bristen på förståelse parterna emellan. Konsten som diskuterades i vintras var av tvivelaktig moralisk karaktär, kan man nog lugnt säga, men det gör det varken mindre konstartat eller mindre värt. Tvärtom, kan man nog säga med historien i ryggen. Juridiken ska inte få stå i vägen för skapandet, däremot kan en konsekvens av skapandet mycket väl vara berättigat att straffa enligt lag (om man nu tar NUG som ett exempel). Det är klart som fan att folk ska ta konsekvenserna av vad de gör (och de flesta är medvetna om sina val och väljer de att ändå gå vidare är det upp till dem).

    Jag tror Anna Odell träffar mitt i prick i sin Newsmillartikel där hon skriver:

    Men så tror jag heller inte att den nya juridiska instansen egentligen är en fråga om att skydda skolan från kriminella konstnärer. […] Jag ser den också som ett barn av sin tid. Alliansens motsägelsefulla politik som med kluven tunga predikar hårdare bestraffningar och individens frihet, parad med lågkonjunktur, sätter igång en rad kontrollmekanismer.

    Idag vinner den som är mest populist. Folk tror sig kunna skapa folkrörelser på Facebook (det finns grupper med betydligt fler än 4000 personer som kämpar för viktiga frågor som att person X ska tatuera Y på kroppsdel Z eller att person X ska byta namn till Pikachu eller liknande) och när folk tror på att Facebookgrupper spelar någon roll (det finns väl ingen annanstans man så lättvindigt kan sluta sig till grupper) blir det såhär och man kan komma undan med att prata om individers frihet och kontroll i samma andetag. Om konsten ska vara en kraft att räkna med var det nu, i det här läget, Konstfack skulle ha fortsatt som tidigare. Annars blir den närmsta konsten vi får kakburkslocken med Carl Larsson-motiv.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
«Föregående sida
1 … 1 639 1 640 1 641 1 642 1 643 … 2 508
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.