Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 11 januari 2017

    Johann Valentin Andreae — Christian Rosencreutz alkemiska bröllop

    Johann Valentin Andreae, i översättning av Erik Ågren
    143 s. Bakhåll, 2009 (1616)


    Rosencreutzordens ursprung är någorlunda höljd i dunkel, men i reformationens kölvatten — och med upplysningsidealen i sin absoluta linda — uppstod tydligen ett behov av andlighet som tog sitt uttryck i esoterism. Christian Rosencreutz alkemiska bröllop tillhör sällskapets viktigaste skrifter och trycktes första gången 1616 med Johann Valentin Andreae (1586—1654) som angiven upphovsman, även om det sägs att det kan vara Christian Rosencreutz själv som författat den och i så fall mycket tidigare.
         Bakgrunden må vara intressant om man är nyfiken på hemliga sällskap och mystiska läror, men i min läsning har jag framförallt valt en skönlitterär hållning till boken.
         Christian Rosencreutz alkemiska bröllop handlar om den åldrade Christian Rosencreutz som, till sin egen förvåning, bjuds in till kungens bröllopsfest, men förväntade han sig vals och tal om pinsamheter rörande brudparet blev han nog besviken. Istället är det en vecka fylld av gåtor, prövningar och ceremonier. Huvudpersonen är förundrad och tycks tämligen aningslös trots att han krånglar sig genom test efter test, ibland med inte en så liten gnutta tur, och får till slut uppleva bröllopsfesten i sin helhet.
         Det stora problemet med att läsa boken som en skönlitterär text är att den inte håller för det. Som läsare lämnas man utanför många av de spår som för huvudpersonen och i förlängningen även författaren ter sig självklara (eller utlovas fortsättning på senare), intrigen är i princip obefintlig och gång efter annan drivs huvudpersonen fram utan synbar logik och räddad av gudomliga (eller motsvarande) ingripanden. Den berättelse som utlovar alla möjliga fantastiska saker och lager efter lager av saker att finna ter sig i bästa fall banal.
         Som gammal rollspelare händer det att jag jämför historier med möjliga spelmöten, och Christian Rosencreutz alkemiska bröllop känns helt klart som ett där en mycket oerfaren spelledare kommit på en massa balla saker som inte går att binda ihop och som egentligen inte är så coola.[1. Jag kommer osökt att tänka på Götterdämmerung (2005).] Nej, någon rosencreutzare är jag inte och efter den här läsningen känner jag nog att det inte är något för mig ändå.

    Senast ändrad:

    26 oktober 2018

    Fler inlägg

    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
«Föregående sida
1 … 989 990 991 992 993 … 2 508
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.