Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 28 februari 2019

    Fábio Moon & Gabriel Bá — De: Tales

    Fábio Moon & Gabriel Bá
    112 s. Dark Horse Books 2010 (2006)


    Så sakteliga börjar jag förstå vad de brasilianska serieskaparbröderna Fábio Moon (f. 1976) och Gabriel Bá (f. 1976) egentligen gör. Med tanke på mina intressen och min smak kan man tycka att jag är trög som inte kommit på det tidigare. Inte minst borde jag ha gjort det när jag läste och skrev om deras Daytripper (2010) för nästan precis två år sedan. Jag hoppas ni kan förlåta mig.
         Vad är det då tvillingarna Moon & Bá sysslar med? Magisk realism, naturligtvis! I deras De: Tales återfinns flera berättelser, en novellsamling i serieform, som alla hämtar kraft och inspiration ur ett modernt São Paulo. Den saknar det fantastiska men lider ingen brist på det magiska när samtiden ska gestaltas. I en berättelse frammanas spöket av en vän för en sista fest, i två andra upplever en man hur ett ögonblick på en nattklubbstoalett vecklar ut sig i parallella universum i vilket hans mest nuvarande själv slarvar bort chansen med tjejen han precis träffat. Det magiska blir vardag, det vardagliga blir magiskt, som den ordlösa serien om ett möte under en stjärnhimmel.
         Moon & Bá tecknar och skriver omväxlande i de olika berättelserna, och man kan ana små, små skillnader i brödernas tuschstreck. De är oerhört skickliga och även om deras färgbilder ofta känns mer levande har de en oerhörd förmåga att fylla sina serierutor med detaljer, rörelse, vibration. Exakt samma ord som jag skrev i min text om Daytripper passar här: ”Är man, liksom jag, svältfödd på snygga serier med jordnära tema passar [De: Tales] perfekt.”
         Nu vore det spännande att se dem förnya och fördjupa sitt samarbete än mer åt det här hållet.[1. Två frågor uppenbarar sig här: 1. Tror jag bara att jag läst Two Brothers (2015)? och 2. Om jag faktiskt har det, varför har jag inte skrivit om den? Two Brothers är kanske den bok av dem (som jag läst) som närmast ligger den traditionella magiska realismen. Den är mer historisk, har en småskalig berättelse som klart handlar om mer än det som ryms inom ramarna för handlingen. Jag minns den, om jag nu läst den, som riktigt bra. Min förvirring är ganska stor.] Berätta om annat än unga förvirrade män (även om jag kanske kan relatera till det är det inte det enda jag vill läsa om), gärna i ett större format, episkt berättande men med verklighetsanknytning i bakgrunden.[2. Kanske vill jag bara att de ska göra en serieversion av Hundra år av ensamhet?] Det finns så mycket de skulle kunna göra!

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 844 845 846 847 848 … 2 507
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.