Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 14 maj 2009

    Watchmen

    Serie: Watchmen
    Originaltitel: Watchmen
    Manusörfattare: Alan Moore
    Tecknare: Dave Gibbons
    Utgivningsår: 1986-1987
    Tryckår: 1987
    Originalspråk: Engelska
    Sidantal: 424
    Förlag: DC Comics
    ISBN: 9781852860240

    I en kommentar till Snigels något kritiska recension av Watchmen skrev jag att jag trodde att jag skulle hålla med om Snigels omdöme och därför skulle strunta i att läsa den. Men tiden gick och det pratades om att Watchmen kan vara en av de bästa serierna som skrivits (vilket förstås är en lögn, Sandman är bäst) så jag bestämde mig för att ge mig på denna högaktuella serie för att bilda mig en egen uppfattning. Jag blev positivt överraskad.

    Den värld som presenteras för oss är snarlik vår egen. Ett fåtal personer utgör ett medborgargarde kallat Watchmen, och även om de saknar superkraft betraktas de i allmänhet som hjältar. Dock var deras framfart inte önskvärd och 1977 bannlystes de. Knappt tio år senare är läget värre än någonsin. Kalla kriget börjar nå sitt klimax och tredje världskriget är nära förestående. Samtidigt verkar det som att någon i hemlighet oskadliggör de pensionerade hjältarna. Två problem som de måste handskas med för att inte hela deras tillvaro ska ta slut abrupt.

    En presentation av de olika hjältarna är knappast nödvändig. De är alla ganska stereotypa och det är förmodligen för att herrarna Moore och Gibbons vill göra någon form av socialrealism av superhjältarna. Vi ska känna igen oss i hjältarnas fantastiska värld samtidigt som vi ska känna oss hemma i världen och samhället de är placerade i. Jag tycker att det är ett bra grepp, för även om jag inte är förtjust i trikåer så kan jag ändå acceptera förutsättningarna. Annars hade det förmodligen varit plågsamt att läsa.

    Teckningarna är i bästa fall acceptabla, i många fall fula. Om det är för att serien är drygt tjugo år gammal och tekniken förändrats eller om det beror på genrekonventioner är svårt att säga, oavsett så ligger det serien lite till last.

    Watchmens stora styrka, enda riktiga styrka, är dess berättarteknik. Alan Moore och Dave Gibbons lyckas på ett mästerligt sätt göra i princip varje serieruta intressant, och även om historien knappast är förträfflig i sig så bidrar berättandet definitivt till att göra det hela riktigt bra. Parallellt berättande används här och var, allting flätas samman till en helhet trots att det är väldigt många olika perspektiv som presenteras. Mycket bra!

    Watchmen får en svag fyra. Kanske är det främst för chocken att det var bra och att jag i ett nyktrare tillstånd skulle sänka det till en tre, men i det här läget tycker jag allt att den förtjänar mer beröm från mig än vad jag trodde att den skulle få.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
«Föregående sida
1 … 1 619 1 620 1 621 1 622 1 623 … 2 508
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.