Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 19 juni 2010

    Fakta om Finland

    Originaltitel: Fakta om Finland
    Författare: Erlend Loe
    Översättare: Lotta Eklund
    Utgivningsår: 2002
    Tryckår: 2009
    Originalspråk: Norska
    Sidantal: 224
    Förlag: Alfabeta
    ISBN: 978-91-501-0246-8

    Fakta om Finland börjar med ett helt hysteriskt bra stycke, ett stycke som bådar gott och som ensamt fick mig sugen på att läsa boken:

    Och för tredje året i rad bogseras min bil bort under vårstädningen av huvudstan. För tredje våren i rad står min röda Citroën från slutet av åttiotalet längst in på Seilduksgata just när kommunens folk kommer och ska spola och sopa gatan för att stans befolkning och eventuella besökare utifrån ska kunna ha glädje av den på 17 maj och tiden därefter.

    Boken handlar om en namnlös broschyrmakare som får i uppdrag av finska ambassaden att göra en resebroschyr som ska locka norrmännen till Finland, detta trots att vår hjälte inte har någon som helst koll på Finland. Det är dock inte det han berättar, nej, han övertygar dem med hjälp av en uppdiktad släkting som bor i Finland och lagar aladåber. Något på senare tid har stört berättaren. Han drömmer om vatten, han drömmer om allt som flyter och förändras och han hatar förändring, han hatar flyt och han hatar vatten (något som rimmar dåligt med att skriva om de tusen sjöarnas land). Ändå sugs han obönhörligt in i förändringar, en efter en, och även om han inte tycker om det så gör han vad han kan för att klara av det.

    Det som gör citatet ovan så bra är självklarheten i tokigheterna. Det krävs finess för att lyckas med sådant och till en början gör Erlend Loe det väldigt, väldigt bra. Med hjälp av någon form av medvetandeström lotsas vi in i vår berättares tankar som pendlar mellan olika fokus, precis så som tankar ofta gör. Det här fungerar ett tag och första halvan av Fakta om Finland är mästerlig. Efterhand blir dock romanen mindre knasig, mindre intressant och huvudpersonens tankar mindre spännande. Samtidigt fortsätter Loe presentera sköna detaljanalyser med både humor och precision och det gör att emellanåt kommer bitar, meningar och stycken som är helt fantastiska, men tyvärr är det ojämnt.

    Fakta om Finland är bra, men givet den helt fantastiska inledningen tycker jag det är tråkigt att resten av romanen slarvas bort en smula. Den hade förtjänat en jämn nivå, det hade gjort den bättre.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Paco Cerdá — The Pawn 

      27 oktober 2026
    • Aziz Mohammed — The Critical Case of a Man Called K 

      22 oktober 2026
    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
«Föregående sida
1 … 1 328 1 329 1 330 1 331 1 332 … 2 510
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.