Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 7 december 2016

    Amy Poehler — Yes Please

    Amy Poehler
    329 s. Picador, 2014 (2014)


    Ett återberättat citat om Doc McStuffins[1. ”There is no quiet anymore, there is only Doc McStuffins.”] (2012—) och sedan var jag fast i komediserien Parks and Recreation (2009—2015) om den outtröttliga Leslie Knope vid parkförvaltningen i Pawnee, Indiana, spelad av Amy Poehler (f. 1971). Med varma karaktärer och en trivsam blandning av smart och tokig humor var det egentligen aldrig någon tvekan om att jag skulle gilla serien (även om första säsongen började lite knackigt, men mer om det senare). Yes Please är Poehlers självbiografi.
         Poehler började sin komedikarriär med improvisationsteater, men blev snart upplockad av sketchshowen Saturday Night Live (1975—) tillsammans med parhästen Tina Fey (f. 1970). Även om jag själv bara sett enstaka bitar ur det får man genom Yes Please en bra bild av vad de gjorde och varför det passade Poehler som handen i handsken. Steget över till Parks and Recreation var inte helt naturligt, men formatet och medarbetarna gjorde det omöjligt att tacka nej, vilket jag är oerhört glad för.
         Serien går igen i Yes Please och en stor del går åt till att på olika sätt berätta om och kommentera den, bland annat får man en förklaring till hur första säsongen gick knackigt och att det tog lite tid att hitta in i rollerna och medspelarna får ett helt kapitel där Poehler öser beröm över dem. Inget konstigt egentligen, att se Parks and Recreation är som att bli inbjuden i en stor familj, så jag hade inte velat ha det på något annat vis i boken, däremot faller kanske de bitarna något platta om man som läsare inte har någon relation till serien.
         Utöver det skriver hon mycket om humör överlag, om den kreativa branschen och om skrivande, samtidigt som familjen både som koncept och hennes faktiska får en hel del utrymme. Poehler framstår som en varm, klok och jordnära person, utöver hennes oerhörda humoristiska förmåga och bara det är egentligen anledning nog att läsa Yes Please. Det är helt enkelt lite som att lära känna en bästa vän.

    Senast ändrad:

    26 oktober 2018

    Fler inlägg

    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
«Föregående sida
1 … 994 995 996 997 998 … 2 508
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.