Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 21 december 2016

    Liv Strömquist — Uppgång & Fall

    Liv Strömquist
    129 s. Ordfront förlag, 2016 (2016)


    I Liv Strömquists (f. 1978) senaste seriealbum Uppgång & Fall blandas hennes sedvanliga perspektivförskjutande humor med en mer resonerande och mindre tokrolig formulering av vänsterns problem. Resultatet blir en bok som möjligen har svårt att infria förväntningarna som hennes tidigare serier skapat men som diskuterar vänsterrörelsen med de som förmodligen trodde att de redan var frälsta. För min del föredrar jag det här.
         Strömquist börjar i god form när hon synar vad det innebär att leva i nuet, vilket ju är ganska populärt nu för tiden. Men det nu som man i regel tänker på är näppeligen det bästa sättet att leva i nuet på, istället pekas det på företagsledare och styrelseproffs som lever i nuet så till den milda grad att de ignorerar klimatförändringar och tar privatplan kors och tvärs över planeten. De går så till fullo in i nuet att de omformulerar verkligheten till att passa dem. Det kapitlet och avslutningen då den extrema rikedomen ska bekämpas är en Strömquist vi känner igen och som är i högform.
         Bäst är dock diskussionen om vänsterns problem som i mångt och mycket handlar om en brist på tro på och uppslutning kring riktig förändring som istället resulterar i moraliska strider inom vänstern och en kapitulation under nyliberalismens världsbeskrivning. Jag tycker mig känna igen mycket av det Strömquist pekar ut och jag tror att en framgångsrik vänsterrörelse är en som engagerar i breda lager och som fokuserar på strukturerna snarare än symptomen.
         Den Strömquist som träder fram i Uppgång & Fall passar mig bättre. Humorn är fortfarande en mycket viktig del i hennes framgång, men får den emellanåt kliva tillbaka för lite traditionell folkbildning gör det mig inget alls. Hon är så pass skarp och tydlig att hon klarar av balansen.

    Senast ändrad:

    26 oktober 2018

    Fler inlägg

    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
«Föregående sida
1 … 992 993 994 995 996 … 2 508
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.