Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 2 mars 2021

    Rutger Bregman — Utopia for Realists. And How We Can Get There

    Rutger Bregman, i översättning av Elizabeth Manton
    264 s. Bloomsbury Publishing 2017 (2014)
    På svenska Utopia för realister, Natur & Kultur (2018)


    Nederländske historikern Rutger Bregman (f. 1988) lanserade i Humankind (2020) den hos somliga kontroversiella åsikten att människor i regel är ganska schysta. Några år tidigare beskrev han i Utopia for Realists hur basinkomst, öppna gränser och 15 timmars arbetsvecka kan bli verklighet (enligt svenska undertiteln). Jag vill nog ändå hävda att han gör ett solitt jobb att förklara varför dessutom.
         Ett grundantagande: fattiga är inte fattiga på grund av att de är karaktärssvaga, fattiga är fattiga för att de inte har några pengar. Det låter rimligt men de som gärna behåller status quo erkänner ogärna detta, för om det vore så skulle ju den liberala drömmen inte riktigt hålla.
         Studier, berättar Bregman, har dock gjorts där hemlösa eller på andra sätt mindre bemedlade fått inkomst eller engångssummor utan något utbyte. Trenden är tydlig, men kanske uppenbar: de som plötsligt hade pengar klarade sig bättre. Dock, att hemlösa skulle lägga sina pengar på alkohol och droger är ett av de vanligaste argumenten mot att ge bort pengar, vilket, visar det sig, inte stämmer. Tvärtom är det mycket (MYCKET) billigare att ge bort pengar än att betala för de sociala insatser fattigdom orsakar.
         Lugnt men medryckande presenterar Bregman sitt ämne från olika håll. Han berättar om att USA under Richard Nixon var på vippen att införa basinkomst, om automatisering och om arbetets värde. Hans tes är enkel, vi lever i ”The Land of Plenty” men att ”plenty” inte tillfaller alla, men givetvis borde göra det. Jag har enkelt att skriva under på hans grundpremisser och lösningar även om vägen ditt är lång, särskilt eftersom opinion och politik ännu är så långt därifrån. Han har samma enastående förmåga som Rebecca Solnit att få läsaren att känna optimism och väcka viljan att fortsätta kämpa. Jag läste den dessutom i ungefär samma veva som Om man älskar frihet (2020) och Att uppfinna världen (2020), tre böcker som på många sätt ringar in framtidens utmaningar och borde vara obligatorisk läsning för beslutsfattare.[1. I synnerhet Socialdemokrater.]

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 631 632 633 634 635 … 2 506
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.