Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 13 december 2022

    Cilla & Rolf Börjlind — Den häpnadsväckande historien om Georg von Ingenting

    Cilla Börjlind & Rolf Börjlind, omslag av Lotta Kühlhorn & Sigge Kühlhorn
    423 s. Norstedts 2022 (2022)


    Mitt i makarna Cilla Börjlinds (f. 1961) och Rolf Börjlinds (f. 1947) gedigna deckarutgivning letade sig in en annan, mer lättsam bok: skrönan Den häpnadsväckande historien om Georg von Ingenting. På TellUs Bokfestival 2022 hade jag nöjet att leda ett författarsamtal med dem om boken, ett trevligt möte som kom att handla om författande, humor och tröst. Det är så klart möjligt att det påverkar den här texten, men det må vara hänt.
         Boken börjar med att en kvinna hittar ett manshuvud på en strand. Huvudet sitter fortfarande kvar på en kropp, en kropp som är nedgrävd i väntan på att tidvattnet ska flyta in och dränka honom. Tyvärr, kanske, har han misstagit sig, vattnet kommer aldrig nå upp till honom. I stället åker manshuvudet och den tillhörande kroppen, som gemensamt utgör Georg von Ingenting, på kvinnans flakmoped in till byn Skuggsidan och den långa raden udda existenser som lever där.
         Några ord om Skuggsidan: när vi kommer till Skuggsidan är det i början på 1960-talet, bara något år efter att moderniteten ”rondell” till halva allmänhetens förtret byggts vid byns infart. Skuggsidan ligger längst in i en vik, omgärdad av berg, som gör att solen bara når ned till byn en gång var femte år (händelsevis inom det tidsspann som romanen utspelar sig), vilket föranleder en stor fest. Byn befolkas av många figurer vilka håller ensamheten stången med gemenskap, trots de många olikheterna. Byn tar till sig Georg, främling som han ändå är, och på något sätt gör denna tillslutne yngling att många känner förtroende för honom och så sakteliga kan ta sig ur sina gamla hjulspår.
         Den häpnadsväckande historien om Georg von Ingenting är en bok med svart bottenfärg, men som kompenserar det med en god dos värme. Persongalleriet må vara excentriskt många gånger om, men Börjlinds behandlar dem med sådan omsorg att det aldrig blir lyteskomik av det hela. Berättelsen är yvig och tempot växlar och tillsammans med tilltalet är kontrasterna starka jämfört med deckare, samtidigt tror jag att en läsare av Börjlinds deckare ändå kommer känna igen en hel del.

    Senast ändrad:

    13 december 2022

    Fler inlägg

    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 425 426 427 428 429 … 2 505
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.