Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 22 december 2022

    Ingrid Elam — Romanens segertåg

    Ingrid Elam, omslag formgett av Lars Paulsrud
    222 s. Natur & Kultur 2022 (2022)


    Nu för tiden är ”en bok” i stort sett synonymt med ”en roman”. Undantag finns, visst, men från att ha varit en perifer och, ur ett kulturhistoriskt perspektiv, ung berättelseform har romanen lyckats anpassa sig så till den grad att den blivit normen för berättelser, och det är alla andra former som kräver förtydliganden. Litteraturkritikern Ingrid Elam (f. 1951) har i Romanens segertåg dykt ner i historien för att se vad det är som gjort att romanen fått den ställning den har.
         Två frågor genomsyrar Elams bok (som inte är skönlitterär, nota bene!): ”Hur?” och ”Vad?” Hur berättar romanen och hur skiljer det sig från poesi, dramatik och andra former av berättande som föregick romanen? Och vad berättar romanerna som inte omfattas av andra medier?
         I sin litteraturhistoriska odyssé vilar Elam i klassikerna och en någorlunda bevandrad läsare kommer att känna igen många av de titlar som dyker upp, men även nyare titlar bereds utrymme. Inte så konstigt kanske, inte minst för att Elam pekar ut romanens föränderliga natur som tagit den från sedelärande och uppbygglig litteratur, via naturalistiska återgivningar, psykologiska djupdykningar till mer eller mindre uttalade formexperiment. Romanen har aldrig varit statisk och det kanske beror på att den i stort varit demokratisk. En inre, tyst läsning i kombination med en större tillgänglighet gjorde inte bara att fler blev läsare utan också att fler blev författare.
         Romanens segertåg har en eggande litteraturhistorisk vinkel och jag kommer flera gånger på mig med att vilja plocka upp många av de klassiker som jag har trott mig klara mig utan. Vi får se om jag tar mig för det, till slut, men om jag läser På spaning efter den tid som flytt eller Anna Karenina så är det med ett sammanhang och en större förståelse för verken, och med en blick som jag för några veckor sedan inte hade. Romanens segertåg får mig att minnas de roligaste bitarna av litteraturvetenskapen och belyser varför litteratur utan kritik saknar en dimension.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 421 422 423 424 425 … 2 505
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.