Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 10 oktober 2023

    Kristin Nord — Utanpåverket

    Kristin Nord, inläst av Charlotta Jonsson, omslag formgett av Sara R. Acedo
    7 h 41 min. Wahlström & Widstrand 2023 (2023)


    Går det att skriva en alldeles utmärkt roman utan att överraska läsaren? Ja, kanske. Kristin Nords (f. 1977) debutroman Utanpåverket är en modern kvinnoskildring om, framförallt, en mor och en dotter som av många olika faktorer (samhället, tidsandan, tillfälligheter, gener) tilldelats väldigt olika lotter i livet.
         Julia har inte lyckats stadga sig på något enda vis. Det finns kanske inget egenvärde i att stadga sig förvisso, men i förhållande till andra är det något som skaver. Eller ja, i förhållande till den rakt igenom lyckade storasystern Marie är det något som skaver. När deras mor Lilian dör, eller … låt oss tala klarspråk … super ihjäl sig tvingas systrarna finna varandra och söka efter sin mor i det som blev kvar. På så sätt rullas Lilians liv upp, som en bandagerulle som studsar fram på golvet ju mer man drar i den. Från ungdomens sökande till insikten att någon alltid kan se en och då är det bara utsidan som räknas. En klassresa där en fasad byts mot en annan, en väntan på ytterligare ett annat liv som aldrig kom.
         Nord skriver fram de tre kvinnorna, Lilian, Julia och Marie, med varsamhet, olikheter och egenheter till trots. Dynamiken är ungefär densamma genom berättelsen, men bakgrunderna förklarar i någon mån hur det blev som det blev. Den tredje systern, den gruppboende Josefin ges kanske inte samma omsorg, blir för Julia mest en motpol gentemot Maries framgångar. Det är i relationen med Josefin Julia utan vidare kan sjunga med. Josefins agens, om man kan tala om en sådan, blir Julias. Hur som helst blir Utanpåverket inte den misär som en mindre skicklig författare hade halkat ner i. Balansen är god och såväl Lilians och Julias liv skrivs fram är det befriande osentimentalt.
         Trots att Utanpåverket i stort är en mycket välskriven och underbyggd roman blir jag aldrig överraskad. Det är inte nödvändigtvis dåligt, man måste inte bli överraskad, men jag känner hela tiden att jag önskar att jag blev det. Lite som att lyssna på oerhört välproducerad musik, något jag kan välja och uppskatta, men som när lotten väl ska falla inte riktigt är en favorit. Titeln, anslaget och omslagets många läppstiftstreck är bra och för rätt läsare tror jag romanen kan göra intryck. För mig saknar den ett något jag inte riktigt kan identifiera, men det är väl kanske det som understryker att jag hade hoppats på en överraskning.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
    • Amanda Montell — Cultish. The Language of Fanaticism 

      18 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 330 331 332 333 334 … 2 504
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.