Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 27 juni 2024

    Jennifer Croft — The Extinction of Irena Rey

    Jennifer Croft, inläst av Lanessa Tremblett
    12 h 1 min. Bloomsbury Publishing 2024 (2024)


    Att översätta är ett märkligt hantverk i vilket i stort sett alla ursprungliga ord ska bytas ut mot andra utan att någon mening ska förloras på vägen. I bland går det bra, i bland mindre så, och som läsare är det inte alltid lätt att förstå vad som är vad. En som borde veta är den amerikanska översättaren och författaren Jennifer Croft som med sin debutroman The Extinctions of Irena Rey öppnar dörrarna till den metafiktiva berättelsen som utspelar sig i och kring en herrgård i urskogen Białowieża, Polen.
         Det råder ett nära nog mytologiskt skimmer över den polska författaren Irena Rey. Frågan är när hon ska tilldelas Nobelpriset, inte om. I sin arbetsprocess har hon noggrant valt ut sina översättare vilka bjuds hem till hennes herrgård för att intensivt arbeta med hennes verk. Väl där följer de en strikt diet, får enbart prata polska med varandra och tilltalas enbart med det språk de översätter till. Berättaren i The Exctintion of Irena Rey är ”Spanish” (som översätts och flitigt kommenteras av ”English”). Stämningen är förhållandevis när de samlas för att arbeta på Irena Reys nya magnum opus ”Gray Eminence”, men snart försvinner hon spårlöst och översättarna lämnas ensamma med varandra och ett hus fullt av hemligheter.
         När det gäller metafiktion av det här slaget är det en överhängande risk att det bara blir intressant för de som redan kan allt och förstår sig på processen som beskrivs. The Extinction of Irena Rey balanserar på gränsen, men är sprängfylld med blinkningar om litteratur och översättningar, om författare och författande. Översättarna utgör i princip en kult och gudinnan är deras ”Lady of Literature”, Irena Rey. Utan henne som ankare och upprätthållare av ramar blir tillvaron för dem mycket bekymmer. I vilken mån är reglerna i relation till Irena Rey eller är de universella nog att följas även i hennes frånvaro? Deras respektive svar skiljer sig förstås en del åt.
         Det mysterium som Croft väver kring översättarna och författaren har potential, men förtas lite av bokens upplägg, upplever jag. Boken presenteras som ett verk i egen rätt av en av översättarna som då ska ha skrivit den på spanska, samtidigt som den fiktiva översättaren av den fiktiva boken pekar ut felaktigheter, förekommer som en figur och menar på att så gick det minsann inte till. Någon riktig dialog mellan dem uppstår inte, vilket är synd för det hade kunnat lyft boken till något alldeles, alldeles extra, i stället för något som främst är kul för de redan invigda.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
    • Amanda Montell — Cultish. The Language of Fanaticism 

      18 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 251 252 253 254 255 … 2 504
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.