Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 17 september 2024

    Kristen Radtke — Seek You. A Journey Through American Loneliness

    Kristen Radtke
    342 s. Pantheon Books 2021 (2021)


    Den amerikanska serieskaparen Kristen Radtke (f. 1987) börjar att berätta om sin pappa, stoisk och sträng, så som många fäder var eller åtminstone framställdes i kulturen. Det skulle vara ordning och reda, man skulle klara sig själv. Senare fick hon reda på att han som liten på landsbygden i Wisconsin varit radioamatör. Han kröp upp på taket och fixade antennen innan han satte sig vid sin radio och knackade bokstäverna C och Q, ett lockrop till andra där ute: ”Seek You”. Det är ett bra startskott för serieessän Seek You i vilken hon undersöker i synnerhet den amerikanska ensamheten, men som jag är övertygad om gäller mycket av samhället präglat av informationsåldern.
         Redan innan pandemin rapporterades det om att allt fler kände en oönskad ensamhet, ett tillstånd som studie på studie visat leder till en tidigare död. Allt färre fysiska kontaktytor finns kvar när vi lever digitalt, använder självskanningen i affären och pendlar i varsin bil, något som bara blev värre under några år. Knappt ens kulturupplevelser är sociala som standard längre sedan radio och teve flyttade in i varje hem. Radtke beskriver bland annat teveseriernas pålagda skratt som en artificiell social upplevelse, där vi i stället för att delta i ett sammanhang där känslouttryck kan ske spontant, smittande, som i en teatersalong, så knuffas vi i riktningen mot en styrd reaktion. Ett klent substitut för ensamheten i tevefåtöljen.
         För Radtke blev kontrasten som störst när hon själv flyttade från ett förhållandevis ödsligt samhälle i Wisconsin till New York där det var folk överallt. Irritationen över en oavsiktlig knuff på bussen, någon som pratar högt i telefon (eller ännu värre: tittar/lyssnar på något utan hörlurar) övergick snart i en ömhet inför de olika öden som hon läste ur sina medmänniskors ansikten. En närhetens ensamhet där folk trängs utan att nå fram i egentlig mening.
         Seek You växlar mellan Radtkes personliga upplevelser och att redogöra om och resonera kring den forskning som finns och de vittnesmål som givits om ensamhet och kärlek, samtidigt som hon arbetar med seriemediet på ett alldeles strålande vis. Hon låter läsaren djupdyka ibland, samtidigt som hon lämnar luft och utrymme till att också låta det sjunka in. Och även jag, som betraktar mig själv som något av en enstöring, åtminstone delvis, känner att det ligger väldigt mycket i det som finns mellan dessa pärmar. Ofrivillig ensamhet är, trots allt, något annat, och i olika grad är vi människor i behov av någon typ av socialt sammanhang, någon typ av beröring, men nu kan man gå dagar, kanske veckor, utan att prata ansikte med ansikte med någon man mår bra av att umgås med, utan att ens av misstag bli nuddad av en annan människa, än mindre tryggt och ömt berörd.
         Seek You är en på alla sätt utmärkt seriebok om ett angeläget ämne och för mig är det en av årets starkaste läsupplevelser.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
    • Amanda Montell — Cultish. The Language of Fanaticism 

      18 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 228 229 230 231 232 … 2 504
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.