När West Wing tog slut började SVT sända skaparen Aaron Sorkins nya serie Studio 60 on Sunset Strip. Släktskapet mellan serierna är uppenbart vilket gör att om man tycker att West Wing är bra som serie så tycker man förmodligen om Studio 60 on Sunset Strip också.
Serien handlar om den fiktiva TV-showen Studio 60 som är ett livesänt sketchprogram. Vi tas med bakom kulisserna och får se ”hur det går till” allt från de högsta skikten där ekonomiska, PR-mässiga och administrativa saker behandlas till regissörer, författare och skådespelare i stridens hetta. Det hela blandas upp med en rad trassliga relationer, främst knutna till Matt Albie (spelad av Matthew Perry).
Presidentintriger imponerade inte särskilt mycket på mig, men jag insåg förstås att West Wing är en fruktansvärt välgjord serie. När tekniken och kunskapen bakom West Wing förs till en miljö som jag är betydligt mer intresserad av (och som jag dessutom känner igen och känner igen mig i) så kan jag inte bli annat än såld. Vissa saker är förstås förskönade och förändrade för att passa en TV-serie, men jag rycks ändå med i de kval och den glädje som kan uppstå när man jobbar med TV (det lilla jag gjort är kanske fånigt i sammanhanget, men jag längtar tillbaka när jag ser Studio 60 on Sunset Strip).
Tyvärr fick serien bara en säsong, något som gör att jag faktiskt orkat se den och blivit intresserad av den (då kanske ”tyvärr” är fel ordval?). Jag ångrar inte mitt intresse en sekund och den kvalar utan minsta tvekan in bland mina favoritserier.
