Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 7 januari 2025

    David Graeber — Debt. The First 5,000 Years

    David Graeber
    534 s. Melville House 2011 (2011)
    På svenska Skuld. De första 5 000 åren, Daidalos (2012)


    Nu när vi lever i vad som verkar vara sen-kapitalismens sista dödsryckningar och allt som överhuvudtaget går att tjäna pengar på har exploaterats till stoft är det lätt att känna att det är något som skaver. Ekonomiska kriser avlöser varandra och räntan på bolånet har tredubblats på kort tid samtidigt som en av världens rikaste människor mer eller mindre köper valresultat både här och där. Ibland tycks det snudd på övernaturligt och det ligger nära till hands att som folk i äldre tider tro på troll och rån. För mig har det saknats en berättelse, en förklaring kring varför vi befinner oss där vi är. Därför kan jag konstatera att jag borde ha läst Debt. The First 5,000 Years av den amerikanska antropologen David Graeber (1961—2020) tidigare.
         Det finns många sätt att börja historieskrivningen på, men Graeber tar sig an skuldens och pengarnas ursprung utifrån två premisser: 1. Att skuld och kredit är bra mycket äldre än vad som tidigare sagts och att det hölls i balans av tillit och ritualer. Byteshandel och pengar blev ett verktyg långt senare. Samtidigt var det ingen som kom på tanken att handla inom en gemenskap utan alla vårdade allas intressen. Och 2. Pengar och skuld blev en faktor så snart det fanns ett våldskapital som kunde upprätthålla (den påstådda) ordningen.
         Graeber följer de historiska skeendena runt om i världen för att spåra i vilken ordning och på vilka grunder det uppstod. Att pengar fått sådan särställning och vikt är, konstaterar han, inte historiskt motiverat. Däremot följer det en kapitalistisk logik, antar jag. Emellanåt har Graeber svårt att komma till sin poäng, men samtidigt är han en god berättare som aldrig blir ointressant vilket gör det lätt att förlåta. Kunskap om en massa annat kommer liksom på köpet, och det är ännu en faktor att ta hänsyn till när man berättar pengarnas historia. De har en förmåga att nästla sig in i varenda gömsle.
         Att Graeber är antropolog och främst mött motstånd bland ekonomer understryker vilken pseudovetenskap ekonomi faktiskt är. Problemet vi befinner oss i är att pengar, ekonomi och bruttonationalprodukt fått en särställning och ett egenvärde i sig som utraderar alla andra värden. Hur vi, planeten och samhället mår väger lätt i jämförelse med ekonomiska överäganden. Det är fel. Och förskräckligt. Graeber är bra på att illustrera varför och ger ungefär samma aha-upplevelse som jag fick av Rutger Bregmans böcker om mänsklighet och vänlighet. Debt borde vara obligatorisk, om än mastig, läsning.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
    • Amanda Montell — Cultish. The Language of Fanaticism 

      18 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 193 194 195 196 197 … 2 504
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.