Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 12 februari 2008

    Om ett akvarium

    Jag hade fiskar när jag var liten. Jag kände egentligen aldrig något band till dem och när jag lämnade bort mina två sista malar efter att alla andra fiskar varit döda ett bra tag så kände jag ingen större sorg. Kanske är det därför jag för det mesta avfärdar fiskar som själlösa och tråkiga djur som knappast förtjänar epitetet husdjur.

    Det visade sig dock att min flickvän hade ett akvarium som hon gärna ville fylla på med fiskar. Jag är inte så militant att jag inte kan tänka mig det alls så jag hjälpte henne att få ordning på det.

    Akvariet är 60 liter och i det har vi satt ett innerfilter för 30-100 litersakvarium. Till skillnad från mitt första akvarium som hade grus köpte vi ljus fågelsand vilket gjorde på något sätt lyste upp hela akvariet. Till en början köpte vi tre växter, men jag har nyligen fyllt på med en fjärde.

    Vad skulle vi fylla på med för fiskar? Flickvännen ville ha svarta slöjstjärtar och de enda fiskar som jag har haft ett känslomässigt band till är malar så det slutade med att vi skaffade två slöjstjärtar och en mal. Senare har vi även fyllt på med några black mollies och platys.

    Någon gång under processen visade det sig att jag tyckte det var bra mycket roligare med ett akvarium nu än för tolv år sedan (eller när det var det var jag fick mitt). Förmodligen ligger det i att jag nu fixat allting själv tillsammans med min flickvän, medan jag när jag var liten fick det mesta gjort av mamma och pappa (det är åtminstone så jag minns det). Hur som helst kan jag nu känna att akvariet är något jag bryr mig om (även om fiskar fortfarande är själlösa och borde räknas som dekoration snarare än husdjur). Att fixa sand, stoppa ner krukor, stenar, växter och slutligen fiskar har varit lärorikt och innan vi startade kändes det mest som jag gjorde det för flickvännens skull även om jag kan tänka mig att skaffa större och mer i framtiden, något jag inte hade en tanke på innan vi fixade det här akvariet.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 1 918 1 919 1 920 1 921 1 922 … 2 506
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.