Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 26 juni 2010

    Vad jag pratar om när jag pratar om löpning

    Originaltitel: Hashiru koto ni tsuite kataru toki ni boku no kataru koto
    Författare: Haruki Murakami
    Översättare: Eiko Duke och Yukiko Duke
    Utgivningsår: 2007
    Tryckår: 2010
    Originalspråk: Japanska
    Sidantal: 218
    Förlag: Norstedts
    ISBN: 978-91-1-302309-0

    Vad jag pratar om när jag pratar om löpning är det närmsta man kommer en memoarbok signerad Haruki Murakami. Det skriver han i alla fall själv och jag är säker på att han menar allvar. Men ödmjukheten åt sidan, boken handlar om väldigt mycket – om löpning, uppenbarligen, men också om författande, om livsfilosofi och om drivkrafter – och det hela vävs samman skickligt.

    Haruki Murakami har alltid gått sin egen väg, när han startade en jazzbar visste han ingenting om något mer än att han ville göra det. När han bestämde sig för att börja skriva gjorde han det för att se om han kunde, och första romanen som sedemera vann debutantpris glömde han bort snart efter han skickat iväg den enda kopian av manuset. När han bestämde sig för att springa ett ultramaraton gjorde han det och när han ville testa triathlon gjorde han det ett tiotal gånger. Det krävs en viss typ av människa för att kunna göra så. Även om jag finner en del likheter med min egen inställning så är det mycket jag inte känner igen mig i. Men det är inte dåligt, tvärtom, Haruki Murakami skriver inte för att övertyga mig om att jag borde springa ett marathon per år, han skriver för att den typen av inställning inte bara gäller löpning utan även författande, eget företagande och – för all del – andning. Det är både lärorikt och insatt och jag, som inte är jätteintresserad av löpning, finner mig ändå sträckläsandes.

    Och han behärskar genren, det personliga är både väl framställt och väl avvägt. Följande stycke får illustrera det hela:

    I regel lyssnar jag på rock när jag springer, även om det blir lite jazz också. Men ska man anpassa löprytmen efter nusiken, tycker jag rock är bäst att springa till. Det är Red Hot Chili Peppers, Gorillaz, Beck eller äldre musik som Creedence Clearwater Revival och Beach Boys. Ju enklare rytm desto bättre. Numera lyssnar de flesta löpare på en iPod medan de springer, men jag tycker bättre om den minidiscspelare som jag är van vid att använda. I jämförelse med en iPod är minidiscspelaren större och rymmer betydligt mindre information, men för mig räcker det mer än väl. Än så länge vill jag inte blanda musik och datorer, på samma vis som jag inte blandar vänskap och arbete med sex.

    Som synes rymmer hans text både humor och visdom, personligheter och distans. Och bortsett från att inga sunda människor lyssnar på Beach Boys (eller för den delen kallar det rock!) så är det väldigt angenämnt att kliva in på Haruki Murakamis löparbana och springa med i de 218 sidorna.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Paco Cerdá — The Pawn 

      27 oktober 2026
    • Aziz Mohammed — The Critical Case of a Man Called K 

      22 oktober 2026
    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
«Föregående sida
1 … 1 324 1 325 1 326 1 327 1 328 … 2 510
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.