Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 6 mars 2011

    The King’s Speech

    Originaltitel: The King’s Speech
    Regissör: Tom Hooper
    Manus: David Seidler
    Språk: Engelska
    Land: Storbritannien, Australien och USA
    Svensk premiär: 4 februari 2011
    Längd: 118 minuter

    På pappret är kanske inte en biografisk film om kungar något som får mig att klappa i händerna av förtjusning, men The King’s Speech visade sig vara en film med många bottnar bortom den rojalistiska ytan. Det överraskade mig på sitt sätt, även om det var en glad överraskning som gör att jag varmt kan rekommendera att du ska njuta av filmen.

    Den blivande brittiske regenten George VI (Colin Firth) lider sedan barndomen av sitt stammande. Hans pappa George V (Michael Gambon) har skällt på honom, hans bror (den kortvarige) Edward VIII (Guy Pearce) har retat honom och hans fru drottning Elizabeth (Helena Bonham Carter) har släpat med honom till alla möjliga och omöjliga talpedagoger utan resultat. Lyckligtvis tvingar eller övertalar hon sin make att göra ett försök till, hos den oortodoxe Lionel Logue (Geoffrey Rush) som inte bara visar att det är möjligt för George VI att slippa sitt talfel, utan även blir det närmaste kungen kommer en vän.

    Skådespelarlistan är som synes diger och samtliga lyckas frambringa riktigt vackert skådespeleri, även om ljuset av naturliga skäl faller främst på Colin Firth och Geoffrey Rush. Deras intima samspel i The King’s Speech når verkligen nya höjder. Firth gör den tväre och frustrerade regenten briljant och lyckas på genom det göra kungligheterna mycket mänskliga, trots de omänskliga sammanhang de befinner sig i. Just kampen mellan att få vara bara människa i all enkelhet och tvingas vara en kodstyrd societetsrobot blir filmens allra starkaste tema, ett tema som växer som ett crescendo genom de 118 minuterna och når sin kulmen då George VI ska hålla ett radiotal till sitt imperiums folk efter att Storbritannien och Tyskland förklarats vara i krig. Det är starkt och det är tankeväckande. Om någon sensmoral erbjuds är den ett slag för mer mänsklighet.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Paco Cerdá — The Pawn 

      27 oktober 2026
    • Aziz Mohammed — The Critical Case of a Man Called K 

      22 oktober 2026
    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
«Föregående sida
1 … 1 226 1 227 1 228 1 229 1 230 … 2 510
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.