Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 30 mars 2016

    Pride of Baghdad

    Brian K. Vaughan och Niko Henrichon (ill.)
    136 s. Vertigo 2006 (2006)


    Som vi vet lämnade USAs invasion i Irak 2003 djupa sår och offren blev många, historierna lika så. I Pride of Baghdad tar sig Brian K. Vaughan (f. 1979) an en av de mer osannolika och vänder den till något utöver det vanliga. Fyra lejon rymde från Bagdads djurpark och dessa är huvudpersoner i detta seriealbum.
         Lejonhannen Zell, honorna Safa och Noor, samt ungen Ali blir plötsligt fria ur sin djurparksfångenskap, men de minns knappt vad frihet är, minns knappt vad det är att vara lejon i det vilda. Allra minst Ali som fötts innanför murarna. Från att ha fått det mesta serverat av skötarna behöver de nu börja jaga själva, men också akta sig för pansarvagnar och bombregn. Friheten är inte riktigt som de mindes den.
         Pride of Baghdad går att läsa som en allegori över kriget och det irakiska samhället som luckrades upp och förändrades drastiskt. Vissa grupper fick en dyrköpt frihet, andra försvann och några såg möjligheten att skapa sin egen frihet genom makt och styrka. Serien rymmer många frågor om just friheten och gärna i förhållande till tryggheten. Moralen spelar stor roll och inte sällan väljer de heder framför mat. Serien går förstås utmärkt att läsa även utan paralleller till annat. I krigets Irak blir lejonens — och de andra djurens — perspektiv en blick utifrån på de dumheter vi människor sysslar med, och förklarat av någon annan blir handlingarna och orsakerna till dem så väldigt nakna.
         Serien erbjuder en fin kombination av djup och humor, och stämningen sätts inte minst av Niko Henrichons fantastiska och välgjorda bilder. Många av dem står sig helt på egen hand. Såväl bilder som text och handling påminner dessutom en hel del om Grant Morrisons fantastiska We3 (2005) även om den senare i mångt och mycket är mer drastisk och flippad. Det lilla och avslutade formatet är precis vad som behövs för att berätta respektive historia.
         Pride of Baghdad imponerar stort på mig, på många olika plan, och jag är övertygad om att den kan tilltala såväl den inbitna serieläsaren som den ovana.

    Senast ändrad:

    30 mars 2016

    Fler inlägg

    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
«Föregående sida
1 … 1 036 1 037 1 038 1 039 1 040 … 2 508
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.