Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 22 maj 2018

    Alessandro Baricco — Silke

    Alessandro Baricco, i översättning av Viveca Melander
    120 s. Albert Bonniers förlag 2000 (1996)


    Silke av italienaren Alessandro Baricco (f. 1958) är en intressant roman som tydligt illustrerar hur språklig eller litterär stil förhåller sig till innehåll och tematik. Jag introducerades till boken med att den skulle vara lik en av mina favoriter, Gabriel García Márquez, en ingång jag förstår och till viss del håller med om.
         Nå, Silke handlar om Hervé Joncour, en man som 1861 (och åren därefter) arbetar med att handla med silkesmaskar när och fjärran. På en färd från Lavilledieu i Frankrike till det nästan helt stängda Japan drabbas han av en längtan till en flicka som tycks hållas fånge hos ”Japans mest eftersökte man”, smugglaren och handelsmannen Hara Kei (även om baksidestexten beskriver hans längtan som ”obestämbar”). Med sin fru väntandes hemma gör han flera resor över världen med denna ständiga dragning till den mystiska flickan.
         Berättelsen om Hervé och hans omformulerade livsbetingelser (återigen enligt baksidan) är lätt att beskriva som en kärlekshistoria, men den till ytan ganska ordinära förvecklingen hamnar i nytt ljus mot bokens slut. Det är tur, för annars skulle det vara lätt att fastna i det ensidigt exotifierande och möjligen lätt gubbsjuka begär Hervé känner där flickan i dubbel bemärkelse är den andra: långt bort men ändå inte hemma. Någon magisk realism eller liknande är heller inte att tala om. Det är snarare en ren realism i flaubertsk anda.
         Men språkligt är kopplingarna till García Márquez tydligare, så pass tydliga att tipset jag fick kändes klockrent även om jag förväntade mig något annat. Baricco skriver på samma gång drastiskt som drömskt och med upprepningar och klara bilder blir de korta kapitlen nästan som fristående vykort. Dramatiskt utan att vara yvigt, innehållsrikt utan att vara utarmande. Så här lyder exempelvis hela första kapitlet:

    Trots att hans far tänkt sig en lysande militär karriär för hans del, hade Hervé Joncour till slut kommit att tjäna sitt uppehälle genom ett ovanligt yrke som, ironiskt nog, hade något så mjukt och behagligt över sig att dess kvinnliga framtoning inte helt gick att dölja.
         För att tjäna sitt uppehälle handlade Hervé Joncour med silkesmaskar.
         Det var 1861. Flaubert höll på att skriva Salammbô, elektrisk belysning var fortfarande bara en hypotes, och på andra sidan havet var Abraham Lincoln i full färd med att utkämpa ett krig han aldrig skulle få uppleva slutet på.
         Hervé Joncour var 32 år.
         Han köpte och sålde.
         Silkesmaskar.

    Innehållsmässigt är Silke kanske mer av en bagatell, litterärt är den välskriven stilstudie i språklig elegans. Den är i sin ringa omfattning också en spännande introduktion till ett för mig nytt författarskap som jag säkert kommer att återkomma till.

    Senast ändrad:

    26 oktober 2018

    Fler inlägg

    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
«Föregående sida
1 … 912 913 914 915 916 … 2 508
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.