Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 15 mars 2022

    Inger Christensen — Alfabet

    Inger Christensen, i översättning av Ida Linde & Marie Silkeberg

    73 s. Modernista 2014 (1981)


    Det finns somliga författare och somliga verk som jag efter hand upptäcker att jag cirkulerar kring. Annat jag läser — böcker, artiklar, analyser — citerar och refererar med sådan självklarhet att jag i längden har omöjligt att stå emot, varför jag nu skulle vilja göra det. Ett sådant verk är den danska poeten Inger Christensens (1935—2009) diktverket Alfabet. Det understryker litteraturens sammanlänkande kraft och är i någon mån ett kvitto på dess beständighet. Varför det är intressant ska jag återkomma till.

    Alfabet börjar med ett konstaterande:

    aprikosträden finns, aprikosträden finns

    sedan

    bergbräken finns; och björnbär, björnbär
    och brom finns; och vätet, vätet

    Radernas antal ökas enligt Fibonaccis talföljd1, åtminstone ett tag, och detta bekräftande som syns i de två inledande dikterna fortsätter för varje ny dikt i serien. ”Cikadorna finns”, ”duvorna finns”, ”eftersmaken och eftertanken finns”, och ”fiskhägern finns, med sin gråblå välvda // rygg finns den”. Jag tror att anledningen att Alfabet är så ofta hänvisad till är dess många möjligheter till tolkning, inte för att det är vagt utan för att det är så väldigt rikt.

    Alfabet gavs först ut 1981 under Kalla kriget, en oro som kanske motsvarade den många av oss känner idag genomsyrade kulturen och samhället. Med klimatkrisen och Rysslands invasion av Ukraina kan jag känna samma snudd på maniska behov av att bekräfta att saker finns, att de fortfarande existerar2: ”gränserna finns”, ”huden och husen finns”, ”juninatten finns” och ”atombomben finns”. Christensens drivna dikter synliggör alltings bräcklighet, som om saker inte finns om man inte bekräftar dem, bekräftar att de finns i sin egen rätt utan relation till oss och varandra.

    Samtidigt som bräckligheten understryks gör Christensen genom dikterna också anspråk på litteraturens beständighet. ”Kärleken finns”, ”livet, luften vi inandas finns”, ”malmen i malmberget finns” och ”defolianterna finns”. Och de kommer att finnas kvar, genom dikten, genom litteraturen och genom språket, möjligen längre än vad de faktiskt kommer existera. Genom Alfabet ristar Christensen verkligheten som i sten, lite mindre förgänglig i oroliga tider. Jämte dessa dikter finns andra starka verser, bryter av bekräftandet och gör att Alfabet aldrig blir förutsägbar. Det är en enastående bok med långt mycket mer att säga än vad den anspråkslösa boken skvallrar om.

    ”Mer finns inte att säga.”

    1. 1. 1 1 2 3 5 8 13 21 etc ↩︎
    2. Somligt på ont, somligt på gott. ↩︎

    Senast ändrad:

    25 april 2026

    Fler inlägg

    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 512 513 514 515 516 … 2 506
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.