Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 11 januari 2024

    Andrew Kaufman — All my friends are superheroes

    Andrew Kaufman
    108 s. Telegram 2006 (2003)
    På svenska Alla mina vänner är superhjältar, Printz Publishing (2012)


    Det är något alldeles oemotståndligt med tanken på en inverterad värld där de allra flesta är superhjältar men där någon råkar vara den som blev utan krafter. Kanadensiske författaren Andrew Kaufman (f. 1968), icke att förväxla med komikern Andy Kaufman, utforskar en sådan värld i den roliga och hjärtvärmande kortromanen All my friends are superheroes.
         Tom har inga superkrafter. Det är han ganska ensam om och för det mesta går det ganska bra. Han träffade Perfektionisten, vars superkraft är att få allt att bli perfekt, och efter lite trevande insåg de att de älskade varandra. Och allt kunde ha varit frid och fröjd, men på bröllopsfesten lägger Perfektionistens ex Hypno in sin stöt och förhäxar Perfektionisten så att hon inte kan se Tom. För henne är han osynlig, försvunnen, men trots hennes vänners övertalningsförsök lyckas de inte övertyga henne om att jo, nog både syns och finns han. Toms tröstlösa situation blir allt värre när Perfektionisten tänker ge sig av för att börja om på nytt, utan honom.
         Nog hade jag tänkt mig en mer bokstavlig superhjälteroman när jag fick höra om All my friends are superheroes, men i stället fick jag en finurlig bok där ganska vanliga beteenden, förmågor eller ambitioner förstoras och formaliseras och görs till bokstavliga superkrafter. Som läsare konfronteras jag hela tiden med frågan om vad som är metafor och vad som ska tas för bokens universum och det fina är att det egentligen inte spelar någon roll vad jag landar i. Berättelsen bygger på att allting tas bokstavligt, samtidigt kan det omöjligt vara tänkt att man inte ska se det alldagliga eller allmänmänskliga i de superhjältar som presenteras, ibland i berättelsen, ibland i uppställda småbeskrivningar som denna:

    THE CHIP
    Chip was born with a chip on her shoulder. It’s an immensly heavy chip, a chip that weighs so much it forced her to develop superhuman strenght. But the chip on Chip’s shoulder weighs so much that only her super-strength could remove it, but she can’t use her super-strength until she gets rid of the chip and she can’t get rid of the chip without using her super-strength. She appears no stronger than any regular.

    All my friends are superheroes är oerhört charmig och rolig, knasig på ett bra sätt och, vill jag nog understryka, sannolikt en bok man antingen tycker väldigt mycket om eller ogillar djupt. Lyckligtvis är den kort (och jag tror heller inte att den hade hållit för mycket längre).

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
    • Amanda Montell — Cultish. The Language of Fanaticism 

      18 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 300 301 302 303 304 … 2 504
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.