Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 13 maj 2005

    Student och grejer, jajävlar

    Jajävlar, det var ett tag sedan jag uppdaterade här senast. Jag är ledsen för det. Jag skyller som vanligt på att jag har massor att göra och då inte prioriterat att uppdatera här annat än med korta recensioner av de filmer jag ser, böcker jag läser och spel jag spelar.
    Studenten rycker allt närmare och en påtaglig ångest börjar komma över mig. Missförstå mig rätt, jag vill inte gå i skolan, men det har varit en fast punkt att träffa vänner på och snart kommer den ryckas ifrån mig. Jag hoppas verkligen att jag fortfarande kommer träffa vännerna i skolan långt efter studenten, men som sagt: Fast punkt.
    Dessutom måste jag fundera på det redan nu, mat, presenter, fordon och jag vet inte allt. Min lilla hjärna kokar över.

    Tränade vals i veckan också. Jag var hopplöst på det men med mycket träning ska det baske mig gå. :)

    Utöver det har jag funderat kring en helhet till ett rollspel, allt tack vare Svante Landgrafs artikel om Uråldriga världar i Fenix nr 3-05. Den gav mycket inspiration och mycket skaparlusta till en något annorlunda (förhoppningsvis) fantasyvärld. Dessutom har jag ju klurat på regler ett bra tag och om de går att kombinera kommer det här bli ett bra spel. Vi får se var det tar vägen, jag lär inte ha tid att arbeta på det förrän till sommaren och då kanske all lust är borta, vem vet?

    Min och mina kamraters projektarbetesfilm är äntligen klar. Visningen av ”Jag vet vad du gjorde förra terminen” kommer bli inom ett par veckor, när jag vet när kommer jag meddela om var och när. Det är en 20 minuter lång film, något surrealistisk med distansierat skräcktema. Vi har i vilket fall haft grymt roligt när vi gjort den och när vi sett på den, men om någon annan förstår sig på det är svårt att säga. Snart kommer jag lägga upp en informationssida om filmen här på Yasylum och eventuellt kommer vi sprida den för vinden. Vi får se.

    Over and out for now!

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
    • Amanda Montell — Cultish. The Language of Fanaticism 

      18 augusti 2026
    • Matt Dinniman — Dungeon Crawler Carl 

      13 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 2 467 2 468 2 469 2 470 2 471 … 2 503
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.