Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 7 mars 2007

    Eniros och Hitta.ses smidiga service

    En artikel i DN den 6/3 uppmärksammade mig om att både Eniro och Hitta.se har en ny service som de misslyckats med att berätta om. Genom en enkel sökning på någon av sidorna får man reda på när jag fyller år, något jag mer än gärna håller för mig själv. Förutom det så berättar Hitta.se även om ifall man delar sitt telefonnummer med någon, vem man bor med med andra ord…

    Eniro har dessutom inte ändrat min adress sedan jag flyttade i augusti. Det har Hitta.se och jag antar att de har samma källa för informationen.

    Nog för att tjänsterna är gratis och man ska inte klaga så mycket och så vidare bla, bla, bla. Jo, i det här fallet ska man klaga trots att tjänsterna är gratis. Mest på Eniro då, eftersom man på Hitta.se kan ändra relativt enkelt (om telefonuppgifterna stämmer). Eniro har å sin sida inte möjlighet att via sidan där man uppdaterar sina övriga uppgifter ändra ifall man vill visa sin födelsedag eller ej. De tar bara för givet att man vill visa alla när man fyller år.

    Varför är det så hemskt att de visar när man fyller år och vem man bor med? Tja, födelsedagen är väl inte hela världen om de visar, även om jag inte tycker att någon annan har med det att göra om jag själv inte aktivt valt att delge informationen. Vem man delar bostad eller telefonnummer med kan dock vara förödande. Ponera att någon fått för sig att du är homosexuell och hotat och förolämpat dig med villfarelsen som grund. Ponera att den här personen söker på ditt namn på Hitta.se och där, mitt framför ögonen på personen, står det svart på vitt (inte riktigt) att du delar bostad med en av samma kön. Det är inte så himla bra, eller hur?

    Det jag är mest arg över är inte att de har möjlighet att visa uppgifterna. Folk kan tycka det är roligt att visa hur andra når en, jag tycker om det (även om det sällan är någon som vill ha tag i mig). Nej, det jag vänder mig å det skarpaste emot är att det är ett förval att visa födelsedag och vem man bor med. Känsliga uppgifter som det kan vara ska man inte upptäcka själv att de kommit ut på internet för vem som helst att hitta.

    Jag tror dock inte jag orkar ha med Eniro att göra, och Hitta.se har jag redan ändrat på. Men ta och kolla upp er på sidorna, kanske står det något där som kan skada er?

    Senast ändrad:

    20 juni 2012

    Fler inlägg

    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
    • Isabella Nilsson — Tomhet och ömhet 

      20 augusti 2026
    • Amanda Montell — Cultish. The Language of Fanaticism 

      18 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 2 221 2 222 2 223 2 224 2 225 … 2 504
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.