Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 9 oktober 2009

    Muminpappans memoarer

    Originaltitel: Muminpappans memoarer
    Författare: Tove Jansson
    Utgivningsår: 1950 (Muminpappans bravader)
    Tryckår: 1992
    Originalspråk: Svenska
    Sidantal: 166
    Förlag: Norstedts
    ISBN: 91-1-927511-0

    Många muminböcker blir det, men jag kan inte få nog av Tove Janssons magiska, fantastiska sagovärld och jag läser fortfarande dessa barnböcker (nåja…) med stor behållning, kanske till och med med mer behållning än vad jag skulle gjort om jag läst dem som barn. Det finns detaljer att upptäcka och ett språk att utforska som ett barn sannolikt inte ser, eller troligare: bryr sig om.

    I Muminpappans memoarer är det förstås Muminpappan som ska skriva ner hur det kom sig att han blev Muminpappan och vilka strapatser han råkade ut för på vägen, vilka han träffade och vilka han undvek. Sanningen är förstås inte så noga med, för överdrifterna ”gör ju bara det hela mer övertygande…” som det står på baksidan av boken. Historien täcker allt från det att han hittades på trappan till barnhemmet och togs om hand av hemulen som inte behandlade honom särskilt väl, genom stormiga färder med Haffsårkestern, möten med Självhärskaren tills det att han träffade Muminmamman. Det är visserligen rätt charmiga anektdoter, men tyvärr känns första halvan av boken rätt trist och hade den fortsatt i samma stil genom hela boken hade betyget blivit betydligt sämre. I andra halvan blir allt mer spännande och mer intressant och jag känner att jag återigen blir engagerad i berättelsen.

    Som vanligt är dock språket och glädjen den stora behållningen med Tove Janssons böcker. Och som vanligt tänkte jag illustrera det hela med ett exempel snarare än att försöka förklara varför. Här är en dialog där Mymlans dotter berättar om sin morbror och precis som Muminpappan är det möjligt att hon skarvar lite för att verka mer övertygande.

    Ni skulle bli förvånade över min morbror, fortsatte hon glatt. Han studerar alla bokstäver och alla ord framifrån och bakifrån och går runt dem tills han är alldeles säker på var han har dem. Om de är mycket långa och krångliga kan det ta timmar för honom!
         Till exempel gargolozymdontolog, föreslog Joxaren.
         Eller antifilifrenskonsumtion, sade jag.
         Å, utropade Mymlans dotter. Är de så långa måste han slå läger bredvid dem! Om natten sveper han in sig i sitt långa röda skägg. Halva skägget är täcke och andra halvan madrass. På dagen bör det två små vita möss i det och de behöver inte betala hyra alls för de är så söta!
         Ursäkta, men jag tror att nu narras hon igen, sade Rådd-djuret.

    Jag älskar Rådd-djurets försynta inflikning som om det vore någon tvekan om saken. Tove Jansson använder orden mycket bra, allting passar perfekt ihop.

    Trots att första halvan av boken inte är bra så får den ändå en fyra i betyg. Andra halvan är mycket, mycket läsvärd och språket är förunderligt genom hela boken även om det inte blir magiskt förrän saker och ting börjar röra på sig på allvar. Ännu en Tove Jansson-bok man måste läsa, med andra ord.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Aziz Mohammed — The Critical Case of a Man Called K 

      22 oktober 2026
    • Axel Lindén — Hästen 

      20 oktober 2026
    • Kelly Hayes (red.) — Read This When Things Fall Apart 

      15 oktober 2026
    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
«Föregående sida
1 … 1 493 1 494 1 495 1 496 1 497 … 2 509
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.