Hoppa till innehåll

Martin Ackerfors

  • Om
    • Bokönskelista
    • CV
    • Jag är ny här, var börjar man?
    • Krafsklotter
    • Läsa jorden runt
    • Portfolio
  • Nyhetsbrev
  • Kontakta mig
    • Författarbesök
    • Recensionspolicy
  • Böcker
    • Butik
    • Berättelser om Kung Bore
    • Gudsförgäten
    • Juice. En tolkning av Martin Ackerfors
    • Låt barnen dansa
    • Om drömmar och rastlöshet
  • Anlita mig via Kulturgryning.nu
  • Kaleidoskop Games
  • 14 februari 2008

    Dust Devils

    Produkt: Dust Devils
    Produktlinje: Dust Devils, Chimera Creative
    Författare: Matt Snyder,
    Omfång och format: Limbunden 6″*9″, 116 sidor
    År: 2006
    ISBN: Inte tillgängligt
    Cirkapris: $24

    Dust Devils är ännu ett spel från ”tankesmedjan” The Forge. Den här gången handlar det om ”stories in the old west”.

    I Dust Devils tar man sig rollen som en av de klassiska hjältar vars färd mot slutet är lika säker som den är ödesdiger. Varje rollperson sätter ut 13 poäng på Hand, Eye, Guts eller Heart (som alla fungerar som grundegenskaper). Därefter väljer man två särdrag, en bakgrund och en sysselsättning, samt en Devil. Eftersom man avgör konflikter genom att bygga pokerhänder påverkar samtliga av rollpersonens värden antalet kort man får och får byta. Rollpersonsskapandet är faktiskt väldigt bra. Det är lagom mycket att pyssla med och allting på rollpersonen används flitigt.

    Konfliktsystemet ja, det är som sagt pokerhänder som ska byggas. Man får lika många kort som summan av två passande grundegenskaper och kan därefter lägga till eller byta ut kort så att man får en bra femkortshand. Det passar bra in i spelets värld, men hade kunnat vara väldigt mycket smartare. Pokermomentet är ganska ensidigt och i och med att man tar skada på grundegenskaperna ger man mindre skada ju längre in i spelet man kommit. Inte särskilt snyggt och framförallt inte särskilt passande för genren. Pokermomentet hade förmodligen kunnat slipats till något bra, men känns främst som ett ”vi gör ett western-spel med pokerspel istället för tärningar”. En snygg sak är att den som vinner konflikten inte nödvändigtvis är den som berättar vad som händer. Det är nämligen den med högst enskilda kort som berättar, vilket gör att berättandet förflyttas runt spelarna. Mycket bra.

    Spelet är ganska välskrivet och innehåller väldigt mycket information om Vilda västern-miljön och var man kan finna mer inspiration. Det finns dessutom tre genrer till presenterade i slutet av regelboken: Agent-, Samuraj- och Gangstermiljö. Trevligt med andra alternativ om man skulle tröttna på Westernmiljön.

    Dust Devils är faktiskt snyggt. Jag gillar framsidan och bilderna inuti är enkla men illustrerar väl och bidrar till Vilda västern-stämningen som genomsyrar hela boken. Även layouten är både funktionell och snygg.

    Sammanfattningsvis är Dust Devils är helt okej spel som, med lite mer arbete, hade kunnat vara en fullträff. Nu är det funktionellt och snyggt men långt ifrån perfekt.

    Senast ändrad:

    Fler inlägg

    • Georges Perec — Tingen & Vincenzo Latronico — Perfektion 

      13 oktober 2026
    • Emma Cline — The Girls 

      8 oktober 2026
    • Tillie Walden — On a Sunbeam 

      6 oktober 2026
    • Luigi Pirandello — Sex roller utan författare

      1 oktober 2026
    • Fernanda Trías — Takterrassen 

      29 september 2026
    • Bandi — The Accusation. Forbidden stories from inside North Korea 

      24 september 2026
    • Tip Marugg — Ännu en morgon kommer råmande

      22 september 2026
    • Lise Tremblay — Judiths syster

      17 september 2026
    • Italo Calvino — Sex punkter inför nästa årtusende. Amerikanska föreläsningar

      15 september 2026
    • Gaël Faye — Small Country 

      10 september 2026
    • Dave Hutchinson — Europe in Autumn 

      8 september 2026
    • Stuart Braithwaite — Spaceships Over Glasgow. Mogway, Mayhem and Misspent Youth 

      3 september 2026
    • Caitlin Doughty — Smoke Gets in Your Eyes. And other lessons from the crematorium 

      1 september 2026
    • Véronique Tadjo — In the Company of Men 

      27 augusti 2026
    • Jennifer Givhan — Salt Bones 

      25 augusti 2026
«Föregående sida
1 … 1 916 1 917 1 918 1 919 1 920 … 2 506
Nästa sida»

Prenumerera på mitt nyhetsbrev!

Eller registrera dig på nyhetsbrev.ackerfors.se.

Första besöket?

På Ackerfors.se finns runt 2 500 artiklar. Vet du inte var du ska börja har jag sammanställt en lista med artiklar att läsa.

Stötta mig!

Det finns många sätt att stötta mig om du gillar det jag gör.

  • Kom med glada till rop!
  • Prenumerera på mitt nyhetsbrev.
  • Följ mig i sociala medier; gilla, kommentera och dela.
    • Instagram: @martinackerfors
    • Facebook: Martin Ackerfors läser och skriver
    • Bluesky: @ackerfors.se
  • Tipsa vänner och bekanta om mina sidor, och inte minst om att det går att anlita mig via Kulturgryning.nu till diverse saker.
  • Anslut till Kulturgrynings discordserver och fortsätt diskutera böcker, kultur och skapande med mig och många andra.
  • Sponsra eller prenumerera via Ko-Fi eller Patreon.
  • Swisha till 123-463 20 89 eller köp något till mig från Bokönskelistan.